شرکت تولید برق هرمزگان وتولید برق با استفاده از درختان نخل خرما

بندرعباس - خبرگزاری مهر: محقق و پژهشگر شرکت توزیع برق هرمزگان از تامین سوخت یک نیروگاه 10 مگا واتی با استفاده از ضایعات خرما در مناطق کشاورزی خبر داد.

استفاده از ضایعات محصولات کشاورزی هم فکری نو در عرصه تولید انرژی است که یکی از پژوهشگران و محققین شرکت توزیع برق هرمزگان ضایعات خرما را یکی از منابع تولید انرژی عنوان کرده است.

غلامرضا نعمتی در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار اینکه این طرح در قالب مقاله در کنفرانس بین المللی لیسبون پرتقال در سال 2012 هم ارائه و مورد داوری قرار گرفت، بیان داشت: تولید برق در ایران سالیانه 150 میلیون تن مشتقات کربنی آلاینده آزاد می کند که معادل 28 درصد کل آلاینده های محیط زیست است.

این پژوهشگر حوزه انرژی عنوان کرد: یکی از منابع، انرژی حاصل از فرآوری زیست توده ها هستند که از ضایعات محصولات کشاورزی، کودهای حیوانی، ضایعات چوبی جنگلی و صنعتی، صنایع غذایی و ضایعات آلی زباله های شهری و لجن های فاضلاب تهیه می شود. در این مقاله امکان سنجی تولید برق از ضایعات درخت خرما به عنوان منابع زیست توده در استان هرمزگان آورده شده است.

بررسی ها نشان می دهد که با 200 هزار تن ضایعات سالانه خرمای استان هرمزگان امکان تهیه سوخت بیودیزل از طریق فرآوری شیمیایی روغن خرمای استخراج شده از این میزان ضایعات برای تامین سوخت یک نیروگاه 10 مگاواتی در مناطق کشاورزی و باغات خرما وجود دارد.

خرما یکی از محصولات با ارزش و استراتژیک ایران است. براساس گزارشات سازمان جهادکشاورزی، سالیانه بیش از یک میلیون تن خرما در ایران از زمینها و باغات کشور با سطح زیرکشت 250 هزار هکتار تولید می شود. براساس همین گزارشات معادل 500 هزار تن از این میزان تولید هدر می رود و به صورت ضایعات غیرقابل استفاده درمی آید. علاوه بر آن به ازاء تولید هر کیلو خرما، معادل 2.5 کیلو ضایعات نیز تولید می شود.

سالیانه 400 هزار تن خرمای غیر قابل استفاده تولید می شود که هزینه خسارت و سرمایه هدر رفته سالیانه به بیش از 800 هزار دلار می رسد. براساس آمار سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان 2.5 درصد از میزان ضایعات خارج شده از سبد برداشت و ضایعات تولید شده همراه محصول در استان هرمزگان اتفاق می افتد و بدین ترتیب کل ضایعات خرمای استان هرمزگان معادل 200 هزار تن برآورد شده است.

برنامه سرمایه گذاری
 
نعمتی اظهارداشت: جمع کل سرمایه مورد نیاز برای احداث و بهره برداری از این نیروگاه حدود 10.2 میلیون دلار است. در این بررسی 70 درصد منابع مالی مورد نیاز از تسهیلات بلند مدت بانکی در نظر گرفته شده است. در این بررسی نرخ بازگشت سود هشت ساله و پس از انجام اولین سرویس اساسی در سال هشتم در نظر گرفته شده است که باتوجه به عمر 20 ساله در نظر گرفته شده و تضمین خرید حدود 1.7 میلیارد کیلووات ساعت توسط شرکت توانیر و بازارهای برق محلی به مدت 20 سال کاملا توجیه اقتصادی دارد.

وی با اشاره به اینکه تعهد جهانی برای کاهش آلودگی داریم، افزود: باید از روشهای نوین برای تولید انرژی استفاده کنیم، از این رو استفاده از موادی غیر از سوختهای فسیلی می تواند در کاهش آلودگی های نیروگاه ها کمک زیادی کند.

این پژوهشگر بیان داشت: در کشورهای تولیدکننده خرما مانند عراق، مالزی، سنگاپور، ایران و عربستان می شود طرح ساخت نیروگاه های تولید برق از ضایعات خرما را اجرایی کرد.

وی عنوان کرد: مسئولان کشور باید در این فکر باشند برای کاهش مصرف سوختهای فسیلی می توان از سایر گزینه های تولید انرژی استفاده بهینه کرد حتی برای کاهش هزینه ها روغن خرما را از مالزی وارد کرد و در توربین ها برای تولید انرژی استفاده کرد.

منبع :سایت مهر

/ 1 نظر / 17 بازدید
الکترو اسموک

دوست خوب من با ما تبادل لینک میکنی ؟ آیا ؟ اگر مایل بودی سایت من را باعنوان الکترو اسموک لینک کنید . و سپس تو بخش نظرات سایت عنوان لینکتون را بگید تا منم شما رو لینک کنم . با تشکر http://www.javanbazar.com پیج رنک گوگل 2 بازدید روزانه : 800