آخرین اظهارات استاندار و فرمانداران در مورد نتایج اجرای طرح توسعه اشتغال کشاورزی

ابراهیم عزیزی استاندار هرمزگان بااشاره به جلسه ها وگفت وگوهایی که با مسوولان عالی رتبه عضوکارگروه طرح توسعه بخش کشاورزی در سطح ملی داشته گفت: هرمزگان از استانهای موفق در اجرای این طرح معرفی شده است طوریکه همه بخش ها را بطور دقیق اجرا کرده است.

وی با اشاره به سفر مدیر عامل بانک کشاورزی و همچنین معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری به این استان و برگزاری کارگروه استانی و چند جلسه دیگرابراز امیدواری کرد که از این پس همه فعالیتها و جهت گیری ها در زمینه فراهم کردن راههای برون رفت از مشکلات و سرعت دادن به کارها باشد.

نماینده عالی دولت در هرمزگان با اشاره به خشکسالی های مستمر اظهار کرد: با استفاده از طرح های ابتکاری سازمان جهاد کشاورزی از جمله کشت داربستی، استفاده از آب شور دریا برای کشاورزی و توسعه مزارع پرورش میگو نه تنها محدودیتی در این زمینه وجود ندارد بلکه میزان تولید در واحد سطح نیز بیش از چهار تا شش برابر کشت به روش سنتی افزایش می یابد.

عزیزی با اشاره به موفقیت طرح توسعه بخش کشاورزی در هرمزگان ابراز داشت: ' به مرحله ای رسیده ایم که تنها برای برداشتن قدم های پایانی نیاز به مساعدت و همراهی بیشتر بانکهای عامل به خصوص بانک کشاورزی ' داریم.

وی تصریح کرد: رئیس جمهوری از آنجایی که انجام این مهم را عاملی تاثیر گذار در ایجاد اشتغال پایدار برای کشور می داند، خود شخصا پیگیر اجرای طرح توسعه بخش کشاورزی است.

عزیزی از دستاوردها مهم این طرح به مهاجرت معکوس اشاره کرد و افزود: آن عده از روستائیانی که به علت وجود مشکلات کشاورزی به شهرها مهاجرت کرده اند، دوباره به روستاهای خود باز می گردند.

استاندار هرمزگان ادامه داد: طرح توسعه کشاورزی نه تنها باعث ایجاد شور در این بخش خواهد شد، بلکه توسعه این بخش خود، سایر حوزه ها را نیز فعال می کند.

این درحالی است که شماری از متقاضیان تایید شده که اسناد زمینهای واگذاری را نیز دریافت کرده اند از طرح توسعه بخش کشاورزی در هرمزگان بعنوان طرح اشتغالزا نام برده اند که بیشترین متقاضیان آن را دانش آموختگان مراکز آموزش عالی و جوانان ساکن روستاها تشکیل می دهند.

فرمانداربندرعباس از طرح توسعه بخش کشاورزی بعنوان یکی از ابتکارات دولت دهم نام برد و گفت: در صورت همکاری بیشتر بانکها در خصوص پرداخت تسهیلات به متقاضیان بر موفقیت و پیشرفت آن افزوده خواهد شد.

به گفته احمد مرادی دربندرعباس سه هزارو 229 متقاضی ثبت نام کرده اند که یکهزارو 359 نفر از آنان تایید شده اند درحالیکه سهمیه این شهرستان 504 نفر بوده که تاکنون 340 نفر از آنان برای دریافت اسناد زمین های واگذاری به دفتر خانه های اسناد رسمی معرفی شده اند.

مردای اضافه کرد: نزدیک به 140 نفر نیز برای دریافت تسهیلات اعلام شده برای شروع به فعالیت به بانکهای عامل معرفی شده اند.

فرماندار بندرخمیر نیز از طرح توسعه بخش کشاورزی بعنوان یکی از طرحی موفق نام برد که در نتیجه آن اضافه بر ایجاد اشتغال موجب افزایش تولید با استفاده از فن آوریهای جدید در زمینه آبیاری و حتی روش های کشت نیز می شود.

حسین امیرتیموری با تاکید بر همکاری هر چه بیشتر بانکها در زمینه پرداخت تسهیلات ابراز داشت: با توجه به گستردگی کار باید با همکاری موانع را از پیش رو برداشت.

فرماندارجاسک نیز از این شهرستان بعنوان یکی از مناطق مهم و پیشگام در اجرای طرح توسعه کشاورزی نام برد و گفت: مرحله دوم این طرح نیز شامل واگذاری مزارع پرورش میگو درحال واگذاری است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان نیز بیان داشت: در سه ماهه گذشته نزدیک به سه هزارنفر از متقاضیان برای دریافت سند به دفترخانه های اسناد رسمی معرفی شده اند که دو هزارو 537نفر از آنان موفق به دریافت اسناد زمینهای خود شده اند.

علینقی صالحی تعداد طرح های معرفی شده به بانک کشاورزی را یکهزارو 440 طرح عنوان کرد که تاکنون تنها با پرداخت 55میلیارد ریال به 129 طرح موافقت شده است.

در اجرای طرح توسعه بخش کشاورزی در هرمزگان 17 هزار متقاضی از طریق اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی این استان ثبت نام که شش هزارو 100 نفر آنان که از شرایط لازم برخوردار بودند برای مراحل بعدی به سازمان جهاد کشاورزی معرفی شده اند. .

وی مجموع تسهیلات پیش بینی شده برای پرداخت به متقاضیان اجرای طرح توسعه کشاورزی در هرمزگان را یکهزارو300 میلیارد ریال ذکر کرد.

در اطلاعات منتشره ستاد طرح توسعه کشاورزی آمده است: مصوب شده تا متناسب با طرح ارایه شده از سوی متقاضیان، زمین مورد نیاز واگذار و سند رسمی آن نیز به نام آنان صادر شود.

در مجموع  از نکات مثبت این طرح نحوه  پایش افراد، معرفی به سازمانهای ذیربط و همچنین صدور اسناد زمین های واگذارشده در کمترین زمان ممکن وحتی معرفی به بانکهای عامل برای دریافت تسهیلات یارانه دار بوده که بنظر می رسد  درسالهای گذشته تاکنون کمتر اتفاق افتاده است.

این گزارش را ایرنا منتشر کرده است

/ 0 نظر / 21 بازدید