تولید سالانه 80 تن عسل در هرمزگان

میزان تولید عسل هرمزگان در سال 80 تن است

 

معاون سازمان جهادکشاورزی هرمزگان گفت: : هرمزگان  دارای ۷۰ زنبوردار بومی با هشت هزار کلنی است که میزان تولید عسل آنها در سال نزدیک به 80تن است.

ابراهیم طغرلی افزود: همه ساله با آغاز فصل زمستان بیش از 1524زنبوردار از استانهای مازندران، لرستان، کرمان، فارس، خراسان شمالی و رضوی، آذربایجان شرقی و غربی و اصفهان به هرمزگان کوچ می کنند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی هرمزگان اظهار کرد:سال گذشته یکهزارو500 زنبوردار با 350 هزارکلنی زنبور عسل به این استان مهاجرت کردند و با توجه به بارندگی های مناسب پاییزه، افزایش این تعداد در زمستان امسال حداقل بین 10تا20 درصد قابل پیش بینی است.

وی بیان کرد: زنبورداران مهاجر برای استفاده بهتر از شهد گلهای وحشی به خصوص درختان کنار و همچنین باغ های مرکبات و نخلستانها و مزارع کلزا در ارتفاعات، دامنه ها و حاشیه باغها در شهرستانهای حاجی آباد، رودان، پارسیان، بندرعباس و میناب مستقر می شوند.

طغرلی گفت: زنبورداران مهاجر پس از چهار ماه سکونت در هرمزگان پایان اول اردیبهشت ماه سال آینده عرصه های جنگلی، کوهستانی و باغی این استان را به مقصد استان خود ترک می کنند.

وی بیان کرد: هرمزگان یک میلیون و صد هزار هکتار عرصه جنگلی کوهستانی، مرتع و ساحلی پوشیده از انواع درختان کرت، کهور و کنار و درختچه های دیگر و همچنین 60 هزار هکتار باغ مرکبات، نخلستان، انبه و صدها هکتار مزرعه کلزاز از شرایط مناسبی برای پرورش زنبور عسل برخوردار است.

منبع : ایسنا

/ 0 نظر / 16 بازدید