اجرای طرح توسعه کشاورزی در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

طرح توسعه کشاورزی در اواخر سال گذشته با مصوبه هیأت وزیران شکل گرفت، از آنجا که مصوبات کارگروه طرح توسعه کشاورزی در حکم مصوبات هیأت وزیران است و 11وزارتخانه عضو آن هستند انتظار می‌رود این طرح بتواند منشأ تحول در بخش کشاورزی شود و در کنار دیگر طرح‌های کشاورزی زمینه رشد قابل‌توجه سرمایه‌گذاری در این بخش را فراهم کند، درخصوص چگونگی اجرای این طرح و روند جذب سرمایه در بخش کشاورزی روزنامه سراسری ایران گفتگویی با اسماعیل عباسپور سرپرست دفتر حمایت از سرمایه‌گذاری، کارآفرینی و توسعه تجارت کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی انجام داده‌است که در پی می‌آید:

اجرای طرح توسعه کشاورزی در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
تشکیل کارگروه طرح توسعه کشاورزی اتفاق مبارک و خوبی است که در سال حمایت از تولید، کار و سرمایه ایرانی افتاده، این کارگروه به پیشنهاد وزیر جهاد کشاورزی به تصویب هیأت وزیران رسیده که ریاست آن با شخص رئیس‌جمهور است و هیأت دولت اختیارات اصل 127 و128 قانون اساسی را به این کارگروه تفویض کرده است. در مصوبه ستادهای اجرایی استان و شهرستان به ریاست استانداران و فرمانداران و دبیری سازمان جهاد کشاورزی استان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و عضویت دستگاه‌های مرتبط دیده شده تا مسائل بخش کشاورزی را مورد بررسی قرار دهد. در این راستا حدود 6 هزار میلیارد تومان تسهیلات از محل تلفیق اعتبارات صندوق توسعه ملی و منابع بانکی با عاملیت بانک کشاورزی و صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی تجهیز شده که در حال بررسی و پرداخت به طرح‌های واجد شرایط بخش کشاورزی است.
در مجموع باید گفت این طرح یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های کشاورزی در سال‌های پس از انقلاب است.
هدف اصلی طرح چیست و اولویت اعطای تسهیلات بیشتر به کدام زیربخش‌ها برمی‌گردد؟
هدف طرح افزایش سطح تولید، توسعه اشتغال و افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی است که اولویت اول این طرح احیا و واگذاری دو میلیون هکتار از اراضی ملی و دولتی به مردم با اولویت شرکت‌های تعاونی یا شرکت‌های کشاورزی و بومیان و روستائیان بیکار بویژه فارغ‌التحصیلان بیکار است که دراین زمینه عضویت فارغ‌التحصیلان در شرکت‌ها الزامی است.
نحوه واگذاری زمین در قالب این طرح به چه صورت است؟
فرایند واگذاری زمین بدین شکل است که زمین توسط سازمان‌ جنگل‌ها و مراتع و امور اراضی شناسایی شده و در اختیار ستادهای اجرایی قرار می‌گیرد و هر شخص واجد شرایط فقط یک بار می‌تواند از این زمین‌ها استفاده کند و با قرارداد سه‌ساله، اجاره داده می‌شود و در صورت به بهره‌برداری رسیدن و انجام تعهدات طرح، اجاره 99 ساله منعقد می‌شود.
با توجه به محدودیت منابع آبی کشور آیا این مسئله نمی‌تواند عامل بازدارنده‌ای در اجرای طرح باشد؟
خیر، زیرا در قالب این طرح باید به سمت اصلاح الگوی مصرف آب کشاورزی و صرفه‌جویی گام برداریم ضمن این که آب مورد نیاز اجرای طرح‌ها توسط آب منطقه‌ای مورد شناسایی و در اختیار ستاد اجرایی استان جهت واگذاری قرار می‌گیرد.
نرخ سود تسهیلات اعطایی در قالب این طرح چقدر است؟
نرخ سود تسهیلات مربوط به طرح توسعه کشاورزی 7 درصد است که دوران بازپرداخت بسته به نوع طرح از 7 تا 15 سال است و سهم آورده مجری در این طرح تنها 10‌درصد است.
تاکنون چه میزان از 6 هزار میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته به طرح جذب شده است؟
تاکنون یکصدهزار طرح به ارزش 7 هزار میلیارد تومان پس از بررسی از طریق کارگروه‌های ستاد اجرایی استان‌ها به بانک کشاورزی معرفی شده که از این رقم 3 هزار میلیارد تومان طرح تصویب شده ویا به عقد قرارداد و پرداخت شده است و بقیه طرحها نیز در دست بررسی است.
در سال 91 چه اعتباری برای این طرح در نظر گرفته شده؟
در سال‌جاری به دستور رئیس‌جمهور، اعتباری بیش از سال گذشته و با عاملیت پنج بانک دولتی و خصوصی در حال تجهیز است که پس ازتصویب نهایی رقم آن اعلام می‌شود. این اعتبار جدید قرار است برای احداث و توسعه واحدهای تولیدی و همچنین تأمین سرمایه در گردش واحدهای موجود پرداخت شود.
بسیاری از کشاورزان از نحوه توجیه فنی طرحشان توسط بانک کشاورزی گله‌مند هستند، مشکل کجاست؟
در برخی استان‌ها اختلاف نظر بین سازمان‌های جهاد‌کشاورزی و بانک کشاورزی در خصوص توجیهات فنی و اقتصادی طرح‌ها وجود داشت به‌عنوان مثال بانک کشاورزی معتقد بود استان‌های گیلان و مازندران و گلستان از مرغداری اشباع شده است و نباید واحد جدیدی راه‌اندازی شود. برای رفع این مشکل با دستور وزیر، کار گروهی از معاونت‌های مختلف وزارتخانه و بانک کشاورزی تشکیل شد که پس از چند جلسه بررسی نقطه نظرات دو طرف ،خوشبختانه توافقنامه‌ای بین طرفین تهیه و ابلاغ شد.و هم اکنون به طرحهای مرغداری در این استانها در قالب زنجیره تولید تسهیلات بانکی پرداخت می شود.
در بخش صادرات  وضعیت کشاورزی  چگونه است؟
در بحث صادرات نیز بستر مناسبی فراهم شد، بطوری که براساس آمارهای ارائه شده توسط گمرک میزان صادرات محصولات کشاورزی در سال 87 حدود 3 میلیارد دلار بوده و در سال 90 با 84درصد افزایش به مبلغ 52/5 میلیارد دلار رسیده است. همچنین با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در راستای مصوبات دولت برای حمایت از صادرات غیر نفتی، اقدامات اساسی در این زمینه در وزارت متبوع صورت گرفته بطوری که آمارهای ارائه شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران حاکی از رشد قابل توجه صادرات محصولات کشاورزی در شش ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل است. از جمله نکات حائز اهمیت در ارزش صادرات کالاهای کشاورزی در شش ماهه اول سال‌جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل می‌توان به 400 برابر شدن صادرات تخم مرغ، افزایش 87 درصدی صادرات گوجه فرنگی، 42 درصدی سیب زمینی، 10 برابر شدن صادرات خشکبار، حدود 7 برابر شدن ارزش صادرات سیب درختی و صد درصد افزایش صادرات زعفران اشاره کرد.
 منبع : روزنامه ایران -شماره 7/8/91

/ 0 نظر / 9 بازدید