پسرانی که می خواهند زود پولدار شوند ؛ دلالی گازوئیل و کار در مزرعه

       در همه جوامع خانواده ها چه فقیر و چه غنی سعی می نمایند کودکان و نوجوانان خود را فارغ از دردسرهای نان و آب راحت بگذارند و امکانات تربیت و آموزش آنها را فراهم نمایند تا در ابتدای زندگی مهارت و علم و دانش کسب کنند  ومدرسه و دانشگاه بروند.

   متاسفانه مشاهده می شود برخی از کودکان و نوجوانانی که در سن مدرسه قرار دارند و باید پشت میزهای مدرسه و مشغول کسب علم باشند در کار قاچاق سوخت خود را درگیر نموده اند و یا بنحوی دیگر از کارهای قاچاق کسب درامد می کنند وپول و سرمایه به نسبت قابل توجهی هم کسب می کنند. این مشکل در روستاهای دارای کشاورزی استان از کهورستان گرفته تا میناب و رودان و غیره بصورت اشتغال  کودکان و نوجوانان مدرسه ای در کارهای جانبی کشاورزی خصوصا بکارگیری در چیدن محصول گوجه فرنگی و بادمجان و نارنگی و پرتقال خود را نشان می دهد. بچه هایی که به قصد کسب درامد 10 تا 15 هزار تومان روزانه نه در روز تعطیل بلکه در ساعت مدرسه راه خود را به سمت مزرعه ها کج می کنند .

هر چند کار و تلاش یدی برای کسب درامد امر پسندیده ای است اما بکارگیری دانش آموزان در این کارها علاوه بر مضرات مختلف دیگر باعث بی توجهی و عقب ماندن آنها از درس و مدرسه می شود و نهایتا افت تحصیلی و ترک تحصیل آنها را بدنبال دارد.این تکلیف و وظیفه والدین و برای خانواده های بی بضاعت  وظیفه دولت است که امکانات تحصیل بچه ها را تا این حد فراهم کنند .

متاسفانه افت تحصیلی و بی انگیزگی درسی در دانش آموزان پسر تبدیل به یک معضل جدی شده است که بخشی از دلایل آن مربوط به وجود بازار اشتغال این چنینی در منطقه است.از طرفی وجود پدیده  قاچاق گازوئیل هم در روستاهای اطراف چشم اندازی را پیش چشم ساده اندیش نوجوانان و خانواده ها قرار داده است تا آسیبهایی زیادی به فعالیت درسی و مدرسه بچه ها وارد شود.

نوجوانی که خیلی ساده می تواند پول بدست آوردو در اختیار گیرد به ناگهان مدرسه را فراموش و رها می کند ومسیر خود را به سمت این مسیرکج می کند و نهایت آن می شود که جامعه آینده ما خالی از متخصص و دکتر و معلم و مهندس بشود و چه بسا خیلی از بچه های کار به دیپلم هم نمی رسند .هر چند الان هم وضعیت مناسبی نداریم  وبدتر آنکه غالبا دستیابی به پول های اینچنینی برای برخی از این کودکان ونوجوانان ناپخته و بی تجربه روحیه و شخصیت آنها را به راههای ناصحیح کشانده و آینده آنها را دگرگون می کند.

خلاصه آنکه ؛ این وضعیت می تواند باعث نگرانی باشد و خانواده ها و دلسوزان فرهنگی و مسئولین ذیربط  باید مراقب تبعات این وضع باشند چرا که از مناطقی که نوجوانانش در کوچه پس کوچه ها در پی دلالی قاچاق و کسب پول ویلان وسرگردان هستند نباید انتظار آینده چندانی داشت...

 

 

/ 1 نظر / 11 بازدید
کهورستانی

واقعا عالی دستتون درد نکنه