مجری طرح اعلام کرد: اتمام پل دریایی بندرپل -لافت تا پایان سال 92

 پل  خلیج فارس، که بندر لافت در جزیره ی قشم را به بندر پهل  متصل می کند، تا پایان سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

مجید کیا، مجری پل خلیج فارس گفت: "پل خلیج فارس کریدور اتصال شمال و جنوب، و محور شبکه ی جامع ارتباطی خلیج فارس است که خود دربردارنده ی محورهای دیگری از قبیل اسکله ی کاوه، راه، و راه آهن است."وی با بیان این که برای اتمام کلی پروژه زمانی در حدود 36 ماه در نظر گرفته شده است، زمان محاسبه شده برای پایان احداث پل را 18 ماه اعلام کرد.

کیا افزود: " طول این پل بیش از 3 هزار و 400 متر خواهد بود، که سازه ی اصلی اش از نوع کابل ترکه ای و جنس بتنی فلزی، و با طول 2هزار و 160 متر است. در نهایت شش پایه ی 150 متری، به فاصله ی 360 متر از یکدیگر، و عرشه ای به عرض 38 متر و ارتفاع 25 متر از سطح دریا، تردد قطار و وسایل نقلیه را  از طریق چهار باند رفت و برگشت اتومبیل و یک خط آهن امکان پذیر می سازند. ضمن این که شناورها نیز به آسانی از زیر پل آمد و شد خواهند کرد.

به گفته وی، هم اکنون، حوض خشک اول برای ساخت هم زمان 4 کیسون، هر یک به وزن تقریبی 25 هزار تن ایجاد شده، و مراحل ساخت 3 کیسون و احداث حوض خشک دوم نیز در دست اجرا است.

وی اظهار داشت: تنها در کشور یونان نمونه ای شبیه این پل وجود دارد، اما وجه فارق و امتیاز منحصر به فرد پل خلیج فارس وجود ریل مجزای قطار در کنار باند رفت و برگشت است.عملیات ساخت پل بزرگ خلیج فارس، که با 2 هزار و پانصد متر مسافت روی آب، بندر لافت را در قشم به بندر پهل هرمزگان پیوند خواهد زد، با شعار «تجربه ی عبور، با غرور، پل خلیج فارس»، از مرداد ماه سال جاری آغاز شده است، و تا پایان سال آینده خاتمه خواهد یافت.

 

منبع : صبح ساحل

/ 0 نظر / 25 بازدید