انتظار کسب پولهای هنگفت و یک شبه عامل گرایش به قاچاق سوخت

خبرگزاری مهر در یک گزارش تحلیلی در مورد قاچاق سوخت در هرمزگان نوشت : ارزان بودن قیمت عرضه فراورده های نفتی از جمله نفت و گاز بسیاری از جوانان را برای کسب درآمدهای هنگفت و یک شبه به سوی قاچاق سوخت و حمل آن به کشورهای همسایه خلیج فارس ترغیب کرده و در این راستا تلاشهای زیادی برای پاکسازی سوخت قاچاق در استان هرمزگان صورت می گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمل و نقل و عرضه خارج از شبکه فرآورده های نفتی در هرمزگان به یک معضل جدی تبدیل کرده تا آنجایی که هر روزه اخبار گوناگونی از کشف، اجرای عملیات پاکسازی، مانور برخورد با خودروهای سوخت قاچاق در استان در سانه های مختلف منتشر می شود.

بسیاری از مسئولان دلیل تفاوت قیمت نفت و گاز با کشورهای همسایه را عامل افزایش قاچاق و عرضه خارج از شبکه می دانند. هر روزه کشف شناورهای حمل کننده قاچاق سوخت، خودروها و کشف محلهای دپو سوخت تیتر خبرگزاریها، رسانه های محلی و سراسری می شود.

"پاکسازی نقاط و محلات آلوده بندرعباس از وجود سوخت قاچاق"

عبدالحسین بسطامی فرمانده انتظامی شهرستان بندرعباس از پاکسازی یکی از روستاهای ساحلی بندرعباس از وجود سوخت قاچاق  خبر داد و گفت: در راستای مقابله جدی و بی امان با قاچاقچیان سوخت و افراد سودجو و به منظور جلوگیری از هدر رفت سرمایه ملی، مأموران انتظامی شهرستان روز گذشته طرح پاکسازی را در یکی از روستای ساحلی تابعه بندرعباس اجرا کردند.

وی افزود: در اجرای این طرح هفت هزار و 400 لیتر گازوئیل قاچاق و پنج دستگاه پمپ مکش تخلیه کشف، هشت هزار لیتر سوخت به دلیل عدم امکان انتقال و 100 بشکه 220 لیتری، 47 مخزن پلاستیکی آغشته به سوخت در محل معدوم و شش دستگاه خودرو وانت و یک دستگاه خودرو سواری فعال در شبکه قاچاق سوخت و همچنین یکدستگاه اتوبوس و یکدستگاه کامیون تریلی دارای باک غیراستاندارد توقیف شد.

فرمانده انتظامی بندرعباس خاطر نشان کرد: در این راستا ضمن دستگیری 10نفر از عوامل و عناصر فعال در قاچاق سوخت تعدادی اتباء بیگانه نیز که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده بودند دستگیر شدند.

نکته :در اینکه پدیده قاچاق و تأثیر مخرب آن در امر تولید و تجارب  قانونی و سرمایه گذاری و اشتغال خطر جدی و بزرگی است شکی نیست اما مسئولان و تصمیم گیرندگان دولتی باید بدانند برخوردسطحی با پدیده قاچاق سوخت هیچگاه راه حل مناسبی برای ریشه کنی نخواهد بود. زیرا اگر فرصتهای شغلی به صورت عادلانه در جامعه ایجاد شود و رشته های دانشگاهی در استانها با توجه به ظرفیتهای صنعتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی راه اندازی شود دیگر شاهد علاقمندی جوانان جویای کار به سمت قاچاق سوخت و سودهای کلان و بادآورده نخواهند شد.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید