توصیه‌های آموزش و پرورش به دانش آموزان و والدین در سال جدید تحصیلی

معاون دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: کوله‌های سنگین و کفش‌های نرم و سفت به ستون فقرات آسب می‌رسانند، لذا لازم است دانش آموزان از هر دو بند این کیف استفاده کنند و کفش مناسب بپوشند.

محمد چینیان  در آستانه آغاز سال تحصیلی با یادآوری برخی نکات بهداشتی به دانش آموزان و اولیا افزود: برای پیشگیری از بیماری‌های مسری از قبیل آنفلوآنزا و سرماخوردگی، دانش‌آموزان همواره باید از وسایل شخصی (لیوان، حوله، دستمال، مسواک و شانه) استفاده کرده و به طور مرتب استحمام کنند.

وی افزود: کوتاه کردن ناخن‌ها، استفاده از کفش‌های مناسب هرفصل، رعایت اصول درست نشستن و درست ایستادن برای جلوگیری از بروز بدشکلی‌های اندام در جوانی و بزرگسالی، استفاده از لباس‌هایی با رنگ روشن و شستن روزانه جواب از نکاتی است که باید مورد توجه دانش آموزان باشد.

معاون دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: با توجه به اینکه استفاده از کوله‌پشتی‌های سنگین باعث صدمه به ستون فقرات می شود، لازم است دانش آموزان از هر دو بند این مدل کیف را استفاده کنند.

بهترین زمان خرید کفش بعداز ظهر است

به گفته وی، استفاده از کفش‌های خیلی نرم و یا خیلی سفت و خشک نیز به ستون فقرات آسیب می‌رساند، لذا بهترین زمان خرید کفش بعد از الظهرهاست. همچنین استفاده از شانه و برس‌هایی که دندانه‌های گرد و نرم دارند برای سلامت موی سر توصیه می‌شود. دانش‌آموزان در صورت بروز هرگونه آسیب و صدمه در مدرسه به مربی بهداشت یا مسئولان مدرسه مراجعه کنند.

چینیان در ادامه با عنوان برخی از توصیه‌ها بهداشتی به والدین دانش آموزان نیز خاطرنشان کرد: برای حفظ سلامت فرزند خود در صورتیکه فرزندتان بیمار شد از رفتن او به مدرسه خودداری شود و بعد از بهبودی کامل وی را به همراه گواهی پزشک معالج به مدرسه ببرند.

وی افزود: هرگز بدون تجویز پزشک به کودک خود دارو ندهید، دندان‌های او هفته‌ای یکبار بررسی و در صورت مشاهده هرگونه لکه و یا رویش دندان دائمی، قبل از افتادن دندان شیری به دندانپزشک مراجعه شود. همچنین باید همیشه کودکان را از حوادث و اتفاقاتی که ممکن است باعث نقص عضو آنها شود، مطلع کرد.

معاون سلامت آموزش و پرورش تاکید: در صورتیکه فرزند شما چپ دست است خانواده‌ها نباید او را وادار کنند که با دست راست بنویسد؛ ضمن آنکه باید به فرزندان آموخت که فاصله دفتر و کتاب با چشم تقریبا 30 سانتی متر است و در صورتیکه فرزندان نتوانند این فاصله را رعایت کنند با افراد متخصص مشورت کرده و مربی بهداشت مدرسه را در جریان این گونه مشکلات قرار داد تا راه حل مناسب، در این زمینه‌ها ارائه شود. همشهری انلاین

/ 0 نظر / 6 بازدید