رویدر بخش خمیر


روزنامه محلی صبح ساحل در شماره اخیر خود مطلبی تحت عنوان(رویدر در انتظار یک فاجعه)از زبان عبدالسلام جمالی رئیس شورای اسلامی شهر رویدر و برخی از اهالی منطقه درج نموده است که ذیلا خلاصه ای از آن آورده می شود:
      شهر رویدر از توابع شهرستان بندر خمیر استان هرمزگان با بیش از 7 هزار نفر جمعیت در معرض خطر ریزش کوه و رانش زمین قراردارد.160خانوار رویدری در خانه های سنگی و گلی چسبیده به "کوه رَخ" این شهر زندگی می کنند. این کوه آماده ریزش تخته سنگهایی با بیش از 50 تن خوزن روی خانه ها است. 60 سال پیش عده ای از ساکنان بی بضاعت و تهیدست شهر رویدر  خانه های  خود را در امتداد صخره های عظیم سنگی کوه رَخ ساختند و وارثان آنها نیز به علت فقر و تنگدستی قادر به تغییرمکان محل سکونت آبا و اجدادی خود نبوده اند و همواره در معرض حوادث ناشی از ریزش صخره های سنگی بزرگ قرار دارند.
 رئیس شورای اسلامی شهر رویدر می گوید: سالانه مردم این شهر حدود 3 تا 4 زلزله را تجربه می کنند . جمالی می افزاید:سال 85 زلزله ای به بزرگی 5 و 8 دهم ریشتر خسارت فراوان به خانه های مسکونی وارد کرد ومجروح شدن چند نفر را در پی داشت. رویدر در دره ای قرار گرفته که هم سیل تهدیدش می کند و هم زلزله. جمالی با اشاره به اینکه رگبارهای تابستانی سیل آسا در رویدر بیشتر اوقات موجب رانش زمین می شودمی گوید: رانش کوه در سال 84 موجب مرگ یک نفر در این شهرشده است. غلام زاده استاد زلزله شناسی دانشگاه هرمزگان می گوید:شهر رویدر در غرب استان هرمزگان بر روی گسل فعال زاگرس قرار دارد و همانند سایر شهرهای استان در خطر وقوع زمین لرزه های بزرگ است به گونه ای که در سالهای 90 و 89 شاهد وقوع زمین لرزه های بزرگی در مقیاس چهار و 7 دهم ریشتری در بخش رویدر بوده ایم.

کارشناس اداره مدیریت بحران هرمزگان هم می گوید: از ابتدای سال تا کنون 3 زلزله با قدرت 3 ریشترشهر رویدر را لرزاند.

بابری می افزاید: زلزله هایی که کانونش شهر فین و بندر خمیراست  نیز رویدر را می لرزاند .معاون عمرانی استانداری هرمزگان و نایب رئیس شورای هماهنگی مدیریت استان هرمزگان نیز در این ارتباط می گوید: نوع بافت شهر رویدر چه از نظر شهری و چه از نظر زمین شناسی مشکلاتی دارد.

قابل توجه اینکه شهرداری شهر رویدر که از سال 87 در این شهر ایجاد شده اعلام کرده است درفاصله  60 متری به کوه نباید خانه ای ساخته شود. از سویی دیگر باگذشت 5 ماه از بازدید معاون وزیر کشور هنوز تغییری در وضعیت این شهروندان هرمزگانی اتفاق نیفتاده است. رئیس شورای اسلامی شهر رویدر می گوید:پس از بازدید رئیس سازمان بحران مدیریت کشور در اواخر خرداد ماه  از شهر رویدر و تاکید بر جابجایی 200 خانوار رویدری در معرض ریزش کوه، انتظار داشتیم مسئولان در این زمینه اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند اما تا به امروز هیچ اقدام عملی از سوی آنها صورت نگرفته است.

منبع : صبح ساحل