رئیس شورای اسلامی


رییس شورای اسلامی  روستای برآفتاب تابع شهرستان حاجی آباد  گفت: در راستای خرید خرما توسط سازمان جهادکشاورزی و شرکت تعاونی ها اقدامی برای خرید خرما از کشاورزان در سال جاری صورت نگرفته است به طوری که کل خرما توسط دلالان خرما ازاین روستا با قیمت 7 هزار تا 9 هزار تومان فروش شد.

غلامحسین شیخ زاده افزود: در سال جاری میزان 200 تن خرمای پیارم از 60 هکتار، 30 تن خرمای مضافتی از 5 هکتار، خرمای خاسی 30 تن از 5 هکتار و 15 تن خرمای شاهانی از 3 هکتار از زمین های روستای برآفتاب  برداشت شد.

رییس شورای اسلامی و نخل دار نمونه روستای برآفتاب شهرستان حاجی آباد هرمزگان اظهار کرد: در راستای خرید خرما توسط سازمان جهادکشاورزی و شرکت تعاونی ها اقدامی برای خرید خرما از کشاورزان روستای برآفتاب در سال جاری صورت نگرفته است به طوری که کل خرما توسط دلالان خرما ازاین روستا با قیمت 7 هزار تا 9 هزار تومان به فروش رفت.

این نخل دار عمده برآفتابی بیان کرد: در روستای بر آفتاب شهرستان حاجی آباد  مساحت 200 هکتار از زمین های آن زیرکشت انواع خرما رفته و برای 150 نفر موجبات اشتغال را فراهم کرده است که متاسفانه دست کم مهر مسوولین جهاد کشاورزی سردی انگیزه را بر وجود کشاورزان نمایان می کند به طوری که پس از مراجعه برای فروش محصول خرما و حتی تقاضای کود به سازمان جهاد کشاورزی جواب قانع کننده ای شنیده نشد.

وی در ادامه افزود: سازمان جهاد کشاورزی ارایه کود را فقط مختص گندم و سایر صیفی جات آن هم با قیمت 30 تا 45 هزارتومان برای هر هکتار یک عدد کیسه کود در اختیار کشاورزان قرار می دهد و هیچ گونه خدمات و کلاس های مشاوره ای و راهنمایی برای کشاورز برگزار نمی کند.

 نخل دار نمونه روستای برآفتاب شهرستان حاجی آباد هرمزگان اظهار کرد: وجود کارخانه تبدیل و صنایع بیسته بندی درشهرستان حاجی آباد واجب است زیرا زمینه اشتغال پایدار و توسعه صنعت خرما  رابه دنبال دارد.

مدیر سازمان تعاونی روستایی هرمزگان در خصوص خرید خرما و نوع آن در هرمزگان گفت: در سال جاری به دلیل قیمت بالای خرما ( هر کیلو 7  هزار تا 10 هزار تومان) پیارم شرکت تعاونی روستایی  به دلیل نپذیرفتن خطر ریسک از خرید آن صرف نظر کرد و به خرید خرما از نوع کلیته و صنعتی به میزان 1200 تن از شهرستان های بندر عباس ،فین و رودان پرداخته شد.

حمزه رادمنش در پایان خاطر نشان کرد: خرمای خریداری شده توسط شرکت تعاونی روستایی  مجددا در داخل کشور به خریداران داخلی به ویژه تبریز فروخته شد.

منبع : خبرگزاری ایسنا خلیج فارس